Muzea misyjne
Muzeum Misyjne w Krośnie - podróż przez kontynenty
Już od samego początku istnienia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera misjonarze, odwiedzający bł. Marię Teresę Ledóchowską, przywozili ze sobą drobne pamiątki z misji, aby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za otrzymaną pomoc duchową i materialną. Maria Teresa zbierała je i skrzętnie katalogowała, a podarunki misjonarzy stawały się nieodzowną pomocą w dziele animacji misyjnej. Liczne z tych pamiątek, ukazujące bogactwo duchowe i kulturowe krajów misyjnych, można do dziś podziwiać w naszym Muzeum Misyjnym w Krośnie.
Historia Muzeum
Najstarszą i najbogatszą kolekcję Muzeum Misyjnego stanowią zbiory pochodzące z placówki krakowskiej sióstr klawerianek. Pierwsza wzmianka o istniejącym tam muzeum afrykańskim znajduje się w Echu z Afryki z 1900 r. Było ono stale wzbogacane eksponatami, przywożonymi przez misjonarzy z krajów afrykańskich, ponieważ pierwotnie Zgromadzenie obejmowało swoją troską ten kontynent. W okresie II wojny światowej placówka krakowska przechodziła różne koleje przesiedleńcze. Ten sam los spotkał eksponaty muzealne. Po wojnie, w sierpniu 1954 r., przekazano muzealia, liczące 296 pozycji w depozyt do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, a następnie do klasztoru ojców redemptorystów w Tuchowie, gdzie były udostępnione zwiedzającym.
Muzeum Misyjne w Krośnie - podróż przez kontynenty
W 1982 r., po opuszczeniu zajmowanych pomieszczeń przez Zasadniczą Szkołę Odzieżową, siostry klawerianki odebrały swoje muzealia od ojców redemptorystów
i przewiozły je do Krosna, gdzie w suterenach swego domu urządziły prowizoryczne muzeum. Gdy po soborze Watykańskim II Zgromadzenie objęło pomocą misje na całym świecie, sukcesywnie powiększało swoje muzealia pochodzące z innych kontynentów. Na czas kapitalnego remontu klasztoru, muzeum było przez pewien okres nieczynne.
Po remoncie i przystosowaniu budynku, znajdującego się obok klasztoru, eksponaty muzealne znalazły się w pięknie urządzonych, niewielkich salach, udostępnione dla zwiedzających. Dnia 14 grudnia 2002 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Misyjnego. Nazwę tę nadała pani Ewa Mańkowska dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, gdy przed laty, będąc na rekolekcjach u sióstr klawerianek, zobaczyła zbiory muzealne w suterenach, tak je określiła.
Eksponaty z całego świata
W obecnym Muzeum Misyjnym znajdują się, między innymi, przedmioty codziennego użytku z krajów egzotycznych, jak: naczynia na wodę, miski, talerze, koszyki, maty, grzebienie, wykonane z traw, liści palmowych, rafii, drewna i skóry. Można tu zobaczyć ciekawą biżuterię, instrumenty muzyczne, broń myśliwską, przedmioty wykonane z traw, liści palmowych, rafii, drewna i skóry, ubiory noszone na różnych kontynentach, ciekawe malowidła, eksponaty świata zwierzęcego i wiele innych zbiorów. Założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, bł. Maria Teresa Ledóchowska, pisała do misjonarza, o. Hankiewicza TJ, dziękując mu za ofiarowane przedmioty muzealne, że są one dla nas zawsze ważnym środkiem pomagającym w szerzeniu znajomości misji. Taki sam cel przyświeca nadal Muzeum Misyjnemu sióstr klawerianek w Krośnie. Zwiedza je wiele osób i grup, dzięki czemu poznają kulturę i obyczaje krajów misyjnych oraz warunki pracy misjonarzy.
AFRYKA
Najbogatsza i najstarsza wystawa to zbiór pochodzący z Afryki. Można tutaj zobaczyć przedmioty codziennego użytku wykonane z materiału takiego jak tykwa, trawa „raffia” czy zwykłe drewno. Część muzyczną reprezentują różnego rodzaju bębny, grzechotki, dzwoneczki, instrument szarpany wydający dźwięki małego pianina czy też gitara wykonana z łupiny orzecha kokosowego. Bogatą kolekcję stanowi biżuteria z nasion owoców, koralików, mosiądzu, trawy i muszelek, czy przeróżne rzeźby wykonane z czarnego hebanu. Można zobaczyć także broń i trofea myśliwskie oraz ciekawe okazy przyrodnicze. Bardzo interesujące są przedmioty kultu związane z obrzędami
i wierzeniami, takie jak maski, fetysze i rzeźby antropomorficzne liczące ponad sto lat. Interesującą częścią wystawy są zabawki wykonane własnoręcznie przez dzieci oraz eksponaty przybliżające afrykańską szkołę. Przejście do następnej sali to cofnięcie się w czasie gdzie na czarno-białych zdjęciach przedstawiona jest praca misjonarzy i gdzie zgromadzone są eksponaty ukazujące ewangelizację Afryki.
AMERYKA
Amerykę Łacińską reprezentują tradycyjne stroje o niezwykle barwnym wzornictwie,
a wśród nich kolorowe „ponczo”. Szczególnie interesujące są obrazy wyszyte z wełny lamy przedstawiające wierzenia miejscowej ludności, naczynie do parzenia tradycyjnego napoju „Yerba Mate”, typowe instrumenty muzyczne jak „fletnia Pana”, ozdoby wykonane z kopytek lamy oraz wyposażenie myśliwskie Indian z amazońskiej dżungli.
AUSTRALIA
I OCEANIA
Kolejny zbiór to eksponaty z Australii i Oceanii: naszyjniki i przepiękny żyrandol
z muszelek, torebka z piórek rajskiego ptaka, muszle przeróżnych kształtów
i rozmiarów, „didżidu” instrument służący do przekazywania wiadomości, ozdoby i naczynia z łupiny kokosu, tradycyjne stroje z wysp Tonga oraz spódnica wykonana z kory drzewa.
AZJA
W sali, w której zgromadzone są przedmioty z Azji, dominuje kolekcja z Indii: tradycyjne sari, obrazy wykonane na liściach drzewa „pipal”, przedmioty kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu, bębenki oraz instrumenty muzyczne używane przez hinduskich ascetów. W oddzielnej gablocie znajduje się figurka Matki Bożej z La Vang - sanktuarium maryjnego w Wietnamie, pęk ryżu, kolorowe wachlarze oraz śliczny strój kobiety wietnamskiej.
Wędrówka przez świat
Przechodząc z sali do sali można sercem i wyobraźnią przewędrować cały świat, by zobaczyć jak żyją ludzie w krajach misyjnych oraz poznać warunki pracy misjonarzy.
Ta misyjna wyprawa mobilizuje każdego do modlitwy i do ofiary za misjonarzy, którzy głoszą Dobrą Nowinę aż po krańce świata. Zachęcamy wszystkich - dzieci, młodzież
i dorosłych - do odwiedzenia naszego Muzeum Misyjnego w Krośnie, bo warto je zobaczyć. Spotkania muzealne wzbogacone są także prezentacjami multimedialnymi oraz filmami o tematyce misyjnej.
Muzeum Misyjne jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00.
Prosimy o potwierdzenie wizyty w muzeum
tel. 13 43 216 76, kom. 787 712 013
mail. muzeum@klawerianki.pl