Święty Piotr Klawer 

Pierwszy misjonarz XVII w., drugi “Ksawery” z Towarzystwa Jezusowego, przykładny kapłan, skromny sługa, ktόry zdefiniował siebie: Piotr Klawer, niewolnik niewolników na zawsze.

Piotr Klawer urodził się w Verdù w Katalonii (dziesiejsza Hiszpania) 26 czerwca 1580 r. W 1596 r. zapisał się na Uniwerytet w Barcelonie na studia klasyczne. W 1602 r. został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego.

Podczas swoich studiów filozoficznych zetknął się ze św. Alfonsem Rodriguezem na furcie Kolegium Montesion w Palma na Majorce, który rozbudził w nim pragnienie wyprawy misyjnej, by w ten sposób poświęcić się bezpośrednio ewangelizacji. Wyruszył do Kolumbii, gdzie dopełnił studia teologiczne i otrzymał święcenia kapłańskie w Santa Fe w Bogocie w 1616 r.

W Kartagenie, w Kolumbii Ojciec Alonso de Sandoval wprowadził go do apostolatu wsród niewolników pochodzących z Afryki. Przez 40 lat Piotr Klawer poświęcił się całkowicie edukacji, udzielaniu sakramentu Chrztu i towarzyszeniu tym braciom tak bardzo jeszcze pogardzanym. Jego heroiczne poświęcenie się zaprowadzi go do oddania się niewolnikom do tego stopnia, że sam nazwie się niewolnikiem niewolników. 

       Oblicza się, że zdołał przygotować i ochrzcić ponad 300.000 osób.

Zmarł w Kartagenie 8 września 1654 r. Jego doczesne szczątki wystawione są w kryształowej urnie umieszczonej pod ołtarzem głównym kościoła w Kartagenie, który nosi Jego imię. Wielu pielgrzymów odwiedza grób oraz dom, w którym żył i zmarł. Papież Leon XIII powie w skrócie o św. Piotrze Klawerze: „Oprócz życia Chrystusa, żadne inne nie wzruszyło mnie tak głęboko, jak to wielkiego apostoła, św. Piotra Klawera”. Ten sam Papież kanonizował go w roku 1888, a w 1896 ogłosił go specjalnym patronem misji afrykańskich. 

Maria Teresa Ledóchowska wybrała go jako patrona dla swojego dzieła misyjnego założonego w 1894 r. pod nazwą Sodalicja Św Piotra Klawera.

Modlitwa:

Boże, który powołując upowadzonych w niewolę Murzynów

do poznania Imienia swego, umocniłeś św. Piotra

zdumiewającą cierpliwością i miłością w niesieniu im pomocy,

spraw za jego przyczyną,

byśmy szukając tego, co jest Jezusa Chrystusa,

bliźnich miłowali uczynkiem i prawdą.

Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen